Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels

Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels: titulní fotka Zakázkový pick-up bez dveří, Dodge Deora, znal na konci šedesátých let téměř každý malý kluk, který sbíral autíčka řady Hot Wheels. Nyní se tento unikát stane předmětem aukce spolu s řadou dalších zástupců americké automobilové kultury.

Dodge Deora postavili bratři Mike a Larry Alexandrovi z Detroitu, kteří se v polovině šedesátých let rozhodli vytvořit radikální úpravu dodávkového vozu. Pod design Deory, jejíž výroba nakonec trvala dva roky, se podepsal designér Harry Bentley Bradley.

Za základ posloužil tehdy nový Dodge A100, který je v zemi svého původu opět populární díky filmy The Cars, v němž si střihnul malou roli jednoho z rezavých sponzorů hlavního hrdiny Lightninga McQueena.

Malá dodávka byla v roce 1964 odstrojena až na podlahu a na jejích základech vznikl zcela nový pick-up. Díky nízké střeše se změnil posaz řidiče a jeho spolujezdce a řadový šestiválec, který slouží k pohonu, se musel posunout o 380 mm dozadu.

Dodge Deora ovšem ohromuje své okolí uhlazeným designem s dopředu vystrčenou kabinou, která nemá dveře. Do interiéru se totiž nastupuje prostřednictvím vzhůru výklopného čelního skla a dolu sklápěného prostředního dílu masky mezi hlavními světlomety. V interiéru zaujme především motýlkovitý volant na výklopném sloupku a přístroje umístěné na levé straně v místě kde by normálně byly dveře.

Přestavěný Dodge se sice tváří jako praktický pick-up, ale na jeho krytou korbu nikdy nikdo nic nenaložil, protože se v ní o prostor dělí motor s chladičem a palivovou nádrží.

Výsledek přestavby natolik zaujal tehdejší vedení společnosti Chrysler, že si Deoru od jejích tvůrců pronajali na dva roky a používali ji jako showcar při ruzných akcích. Po skončení pronájmu koupil Dodge sběratel Al Davis, který ale v roce 1970 zemřel. Jeho syn vůz na nějakou dobu uskladnil, ale například na začátku osmdesátých let s ním získal několik cen v soutěžích elegance zakázkových automobilů.

V roce 1998 za účasti svého návrháře prodělala Deora kompletní zrestaurování do původního stavu z roku 1967. Znovuzrozený pick-up udivoval návštěvníky na výstavě pořádané v roce 2002 u příležitosti 50. výročí Detroit Autoramy.

Automobil, jehož zmenšenina se v různých barevných provedeních prodávala jako jedno z autíček Hot Wheels v miliónových sériích nebo jako plastikový model v měřítku 1:25 od společnosti AMT, se nyní stane jedním z předmětů aukce. Tu pořádá 26. září společnost RM Auctions společně s Peterson Automotive Museum pod názvem Icon of Speed & Style. Na své si při ní přijdou především sběratelé klasických zakázkových a závodních amerických automobilů.

Fotogalerie

  • Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels: fotka 1
  • Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels: fotka 2
  • Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels: fotka 3
  • Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels: fotka 4
  • Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels: fotka 5
  • Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels: fotka 6
  • Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels: fotka 7
  • Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels: fotka 8
  • Dodge Deora: legendární předloha pro Hot Wheels: fotka 9

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
osobité %DOUBLE M 08.09.2009  22:31
Nehoda Loptos 08.09.2009  10:00
Vstoupit do diskuse ›