De Tomaso Mangusta: Šelma hledá nového pána

De Tomaso Mangusta: Šelma hledá nového pána: titulní fotka Nádherný exemplář De Tomaso Mangusta míří do aukce pořádané společností Historic at Brooklands.

De Tomaso Mangusta je v pořadí druhým sériovým typem malé italské automobilky, kterou na počátku šedesátých let založil argentinský závodník Alejandro De Tomaso. Zároveň je jeho prvním sportovním kupé s osmiválcem uloženým podélně před zádní nápravou a také je první výraznějším obchodním úspěchem své značky.

Mangusty jsou malé šelmy, žijící v tropické Africe, jižní Asii a ve středomořské oblasti Evropy, které se mimo jiné živí lovem hadů a umí si poradit i s těmi jedovatými. Pro vysokovýkonné sportovní kupé je tedy jejich jméno ideální.

Historie De Tomaso Mangusta se začala psát v polovině šedesátých let, kdy Alejandro pracoval na nástupci modelu Valelunga. Ladné linie kupé dlouhého 4275 mm, širokého 1834 mm a vysokého jen 1100 mm navrhl Giorgetto Giugiaro, který tehdy pracoval ve studiu Ghia.

V letech 1967 až 1971 bylo vyrobeno celkem 401 vozů, z nichž zhruba 250 zamířilo do Spojených států. Pro zdejší trh byly Mangusty vybaveny pětilitrovým osmiválcem Ford s výkonem 221 koní (165 kW), roztáčejícím zadní kola prostřednictvím pětistupňové převodovky ZF. Evropské provedení mělo osmiválec o objemu 4,7 litru a výkonu okolo 306 koní (225 kW).

Červený exemplář z katalogu společnosti Historic at Brooklands, připraveného pro aukci pořádanou poslední srpnový víkend v Brooklands Motor Museum, je v severoamerickém provedení. Poprvé byl ve Spojených státech registrován k provozu 22. května 1969 a teprve nedávno zamířil z Kalifornie do Velké Británie, kde je nyní nabízen k prodeji.

S ohledem na celkově nízký počet vyrobených Mangust a špičkovou kondici tohoto vozu se očekává, že za něj budoucí majitel zaplatí částku od 210.000 do 245.000 britských liber (zhruba 7,4 až 8,6 milionu Kč).

Fotogalerie

  • De Tomaso Mangusta: Šelma hledá nového pána: fotka 1
  • De Tomaso Mangusta: Šelma hledá nového pána: fotka 2
  • De Tomaso Mangusta: Šelma hledá nového pána: fotka 3
  • De Tomaso Mangusta: Šelma hledá nového pána: fotka 4
  • De Tomaso Mangusta: Šelma hledá nového pána: fotka 5
  • De Tomaso Mangusta: Šelma hledá nového pána: fotka 6
  • De Tomaso Mangusta: Šelma hledá nového pána: fotka 7

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.