Cupra Ateca proti Leonu Cupra R. Může být SUV rychlejší než hot hatch?

Cupra Ateca proti Leonu Cupra R. Může být SUV rychlejší než hot hatch?: titulní fotka Prvním modelem osamostatnělé značky Cupra, která chce nabízet sportovní Seaty, je poněkud překvapivě SUV Ateca. Italský magazín právě tohle auto postavil proti sourozenci ze stejné stáje.

Tím je Seat Leon Cupra R, klasický hot hatch. Nejprve ale několik faktů: oba vozy pohání přeplňovaný dvoulitr o výkonu 300 koní (221 kW) a oba mají automatickou převodovku DSG.

Rozdíl najdeme v přenosu výkonu – zatímco Ateca má pohon všech kol, Leon Cupra R je předokolkou (pohon všech kol můžete mít v kombíku ST Cupra). Ateca je nejen vyšší, ale především o celých 215 kilogramů těž­ší.

Zdá se však, že hmotnostní deficit v tomto případě (a v podmínkách, které panovaly při natáčení, bylo prý hodně chladno) eliminuje právě pohon všech kol. Ateca totiž do sprintu vyrazí přesvědčivěji a nakonec je i v cíli rychleji. Zajímavý je údaj o akceleraci z klidu na stovku – Ateca ji zvládla za 4,85 sekundy, výrobce přitom oficiálně uvádí 5,2 s.

Leon na 100 km/h zrychlil za 5,62 sekundy.

Novináři pak zkusili také obě auta srovnat na okruhu. Tam už si lépe vedl lehčí Leon, který byl o více než sekundu rychlejší.

Test: Cupra Ateca 2.0 TSI 221 kW DSG 4Drive – Opravdu sportuje ráda?

Autor: Jan Zajíc

Fotogalerie

  • Cupra Ateca proti Leonu Cupra R. Může být SUV rychlejší než hot hatch?: fotka 1
  • Cupra Ateca proti Leonu Cupra R. Může být SUV rychlejší než hot hatch?: fotka 2


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.