Chcete jezdit Jako James Bond? S tímhle Astonem můžete

Chcete jezdit Jako James Bond? S tímhle Astonem můžete: titulní fotka Bond, James Bond. Přesně to řeknete, když dáte portýrovi klíčky od svého bouráku a v perfektně padnoucím zamíříte do baru na skleničku suchého Martini, které si pochopitelně dáte jen protřepané, nezamíchané.

Pochopitelně může portýr na parkovišti zápolit s takřka čímkoliv od kachny 2CV po neviditelný sporťák, ale správné bondovské fáro je jen jedno – Aston Martin DB5

Původní autor knižní předlohy Ian Fleming preferoval vždy automobily Bentley, ostatně i filmový Bond jej má na krátký okamžik v druhém filmu From Russia with love. Ale největším průlomem v sérii se stal třetí film Goldfinger z roku 1964, kde se coby product placement objevil tehdy zcela nový sportovní Aston Martin DB5. Ve své době šlo o příšerně drahé auto, jenže když v něm jezdí Bond, rázem se po něm jen zaprášilo a boháči nekupovali nic jiného. Ostatně hrdina Catch me if you can, Frank Abagnale jr. si jej koupil právě kvůli bondovce. O rok později si DB5 svou roli zopakovalo ve filmu Thunderball, pak se ovšem Bondova dobrodružství přesunula na jiné světadíly a tam se našly místní automobilky ochotné dostal filmařům báječná auta.

Sestřih jízdních scén Jamese Bonda

Na nostalgickou notu uhodili filmaři až v roce 1996, když se pokusili o restart filmové série s Piercem Brosnanem v hlavní roli. Prvním zářezem byl Golden Eye těžící ještě dějově z pozůstatků studené války. Tehdy ale za roli v bondovkách platilo BMW a pozornost na sebe strhla nová Z3. Následující Tomorrow never dies z roku 1997 opět přinesl fanouškům záběr na DB5, než Bond přesedl do sedmičkového BMW. A totéž se opakovalo i ve snímku The World is not enough z roku 1999, kde byla ale scéna s Astonem DB5 vystřižena a užít si jí mohli jen fanoušci v bonusech na DVD. Restart série skutečně přišel, ale až v roce 2006 s filmem Casino Royale a Danielem Craigem v hlavní roli. Bez Astonu DB5 to prostě nešlo, ale tentokrát s ním jezdí záporák Alex Dimitros. I tak ale malá role fanoušky potěšila, navíc jej Bond na konce vyhraje v Pokeru.

10 nejlepších vozidel Jamese Bonda

Velkou roli dostala DB5 až ve snímku Skyfall, bohužel se ale opět stříbrný sporťák nedožil konce, když byl rozstřílen na kusy. Bál jsem se, že je nám tím naznačeno, jak to bude s veterány ve filmech nadále. Ale naštěstí poslední Spectre z roku se vrak objeví v dílnách Q a dávají jej opět dohromady a Bond s ním v závěru opět jede v plné kráse. Takže snad se tohle nádherné auto bude v této kultovní sérii objevovat i nadále. Mimochodem, Roger Moore, který hrál Bonda v nejvíce filmech, vždy velmi litoval, že nikdy neřídil právě DB5 (byť si užil Alfu Romeo GTV6 nebo Lotus Esprit). Když tedy získal roli v komedii Cannobal Run o tajném závodě, kde parodoval sama sebe i agenta 007, prosadil si, že závod odjede právě s Astonem DB5.

Ale zpět k tématu, kterým je reálná možnost, že byste stejné auto řídili i vy. Tedy pochopitelně, pokud máte dostatečný balík peněz. Skutečný Aston Martin DB5 z roku 1965, který byl použit pro natáčení filmu Golden Eye v roce 1996 je nyní na prodej u aukční síně Bonhams. Aukce se uskuteční na Festivalu rychlosti v Goodwoodu a očekávaná cena je 1,2 až 1,6 milionu liber (až 50 milionů korun). To je tedy skutečná raketa, ale za svoje peníze dostanete nádherný britský sporťák, který Brosnan skutečně řídil a se kterým absolvoval nádhernou honičku proti Xénii Onatopp ve Ferrari 355 GTS v serpentinách nad Monte Carlem (při které mimochodem smetou skupinu cyklistů, což třeba někoho také potěší). Filmaři celkem používali 3 auta – jedno na detailní záběry a dvě pro zmíněnou honičku. Tenhle kousek je právě jedním z těchto dvou, který byl po natáčení prodán ve špatném stavu a následně precizně renovován u britských specialistů Stratton Motor Company. Jde o automobil s výrobním číslem DB5/1885/R, který byl těsně po natáčení využíván i k propagaci zmíněného filmu. Druhý kousek použitý při honičkách si ponechali filmaři a je to právě on, kdo hraje v následujících filmech Tomorrow never dies, Skyfall a Spectre.

Fotogalerie

  • Chcete jezdit Jako James Bond? S tímhle Astonem můžete: fotka 1
  • Chcete jezdit Jako James Bond? S tímhle Astonem můžete: fotka 2
  • Chcete jezdit Jako James Bond? S tímhle Astonem můžete: fotka 3
  • Chcete jezdit Jako James Bond? S tímhle Astonem můžete: fotka 4
  • Chcete jezdit Jako James Bond? S tímhle Astonem můžete: fotka 5
  • Chcete jezdit Jako James Bond? S tímhle Astonem můžete: fotka 6
  • Chcete jezdit Jako James Bond? S tímhle Astonem můžete: fotka 7


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.