Bugina s motorem Subaru: Hurá do mexické pouště

Bugina s motorem Subaru: Hurá do mexické pouště: titulní fotka Drsný off-roadový speciál od Crawford Performance zrovna nevypadá jako subaru, ale loga Plejád nese. Ne náhodou...

Pod slovem „buggy“ už si dávno nepředstavíme jen plážový stroj s motorem z Brouků VW, Američané jim říkali Bug, odkudpak tenhle název asi pochází, že? Evropana hned napadne autokrosový speciál, jenže u nás oblíbená specifická disciplína je vyhrazena pouze starému kontinentu. Severní a střední část Ameriky vyznává trochu jiné buginy. Ty pro pouštní závody.

Baja 500 se koná na Kalifornském poloostrově, tedy území Mexika už od roku 1969, je tedy o dva roky mladší než známější a zhruba dvojnásobně dlouhá Baja 1000. Čísla znamenají vzdálenost v mílích, v případě kratšího podniku je to tedy zhruba 804 km.

Na první pohled šílený „rally raider“, který postavili specialisté od Crawford Performance, je klasickým strojem pro tuto disciplínu. Emblémy Subaru a loga Crosstrek se na něm neskví náhodou. Pohání jej totiž plochý čtyřválec japonské značky. Jeho základ evidentně pochází z modelu Crosstrek, tak se za mořem jmenuje i nám známé XV, zvýšený pseudokříženec na základě Imprezy. Určitě má víc než sériových 110 kW (150 koní). Třída 5, do které je vozidlo přihlášeno, má poměrně volná pravidla, co se modifikací týče, technická data ovšem zůstávají tajemstvím.

Vtip je v tom, že v pozadí stojí skutečně zámořská pobočka Plejád, konkrétně oddělení Performance. Slovy svého mluvčího Roba Weira chce otestovat zážehový boxer v opravdu extrémních podmínkách pouštní bitvy, klasické soutěže a populární rallyekros už nestačí.

Zmínění Crawford Pefrormance mají s úpravou vozů Subaru dostatek zkušeností, stavěli kupříkladu auta pro Kena Blocka. Tým bratrů Grabowských s novou buginou vyrazí dobýt vavříny minimálně ve své kategorii již tento víkend, kdy 49. ročník závodu v mexické Esenadě startuje. O procházku růžovou zahradou rozhodně nejde, je to takový delší sprint v dunách.

Fotogalerie

  • Bugina s motorem Subaru: Hurá do mexické pouště: fotka 1
  • Bugina s motorem Subaru: Hurá do mexické pouště: fotka 2
  • Bugina s motorem Subaru: Hurá do mexické pouště: fotka 3


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.