Bolwell Nagari: návrat australského výrobce sportovních vozů

Bolwell Nagari: návrat australského výrobce sportovních vozů: titulní fotka Společnost Bolwell Car Company založila v šedesátých letech v australském Mordialloc trojice bratrů, kteří se zpočátku zabývali výrobou stavebnic sportovních vozů.

Bratři Campbell, Winston a Graeme Bolwellové zahájili svou činnost výrobou svých vlastních automobilů označených Mk I, Mk II a Mk III. Teprve vůz s označením Mk IV se stal prvním strojem, který byl vyráběn pro zákazníky jako stavebnice a k jeho pohonu sloužil čtyřválec značky Holden. Následoval model Mk V poháněný šestiválcem Holden. Vůz s označením Mk VI byl závodním strojem s motorem umístěným před zadní nápravou. První obchodně úspěšným modelem se stal automobil s označením Mk VII vybavený páteřovým rámem.

Skutečně úspěšným vozem značky Bolwell byl model Nagari, který byl známý také jako Mk VIII a pro společnost znamenal přechod od stavebnic k výrobě kompletních vozů. V letech 1969 až 1972 bylo vyrobeno 127 kupé a 13 roadsterů. Dvoumístný automobil s motorem vpředu a pohonem kol zadní nápravy využíval motory Ford V8 a na konstrukci podvozku bylo použito vedle dílů značky Ford i součástek z vozu Austin 1800.

Společnost vyráběla ještě koncem sedmdesátých let dvoumístný otevřený automobil poháněný čtyřválcem značky Volkswagen o objemu 1,6 litru, ale produkce tohoto modelu se omezila pouze na dvacet vozů.

Od začátku osmdesátých let se společnost věnovala svému původnímu zaměření, kterým je průmyslová výroba sklolaminátu, ale v roce 2006 ohlásila, že vyvíjí nový model. Tento automobil převzal jméno Nagari a nyní po dvou letech od zahájení vývoje se má poprvé představit veřejnosti. Slavnostní odhalení vozu má proběhnout 29.února 2008 na autosalonu v Melbourne. Společnost Bolwell prozatím uvolnila pouze jednu fotografii vozu zepředu a bližší technické údaje chce zveřejnit až při slavnostní premiéře.

Fotogalerie

  • Bolwell Nagari: návrat australského výrobce sportovních vozů: fotka 1


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.Plakát týdne

McLaren 720S

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 20279 | Zobrazit seznam všech anket