BMW Z3: Agent 007

BMW Z3: Agent 007: titulní fotka Plzeňan Tomáš Leba buduje svoji image Jamese Bonda a hlavně image svého Z3 coby Bondovy káry už pěknou řádku let. Ostatně nic jiného mu ani nezbylo. Přezdívku Bond mu už před drahným časem přiřkli jeho kamarádi z českého klubu roadsterů BMW Z3.

Pokud vím, tak primárním důvodem bylo Tomášovo neustále kutění a vylepšování jeho oblíbeného roadsteru. Pravda, na samodestrukční systém, rakety Stinger za výklopnými světlomety, brzdící padák, vystřelovací sedačku, radar, dálkové ovládání a další z Qého vychytávek v Tomášově případě nedošlo, ale co není, může ještě být. Jak sami vidíte, navštívili jsme tentokrát agenta „dabl ou sevn“ přímo doma, na jeho zámečku v hrabství „Pilsenshire“. Pan domácí nám ukázal nejen své sídlo a vůz, ale představil nám i dvojici sličných bondgirls. Nicméně podívejme se právě na Tomášovu káru, o kterou tu jde především.

V poslední době to jde se SIS, tedy britskou tajnou službou, která mimochodem napřesrok oslaví sté výročí založení, docela z kopce. Oddělení MI6, tedy Military Inteligence Deputary 6, snižuje stavy a tak museli propustit i vrchního provianťáka, tedy pana Q. A co víc, 007 si musí auta upravovat sám. A protože byl vždycky tak trochu požitkář, dal vale nesmyslným raketometům, gatlingům i plamenometům a místo nich nakoupil kůži, chromované doplňky a kvalitní tuningové komponenty na podvozek nebo pod kapotu.

„Tomáš dal vale nesmyslným raketometům, gatlingům i plamenometům a místo nich nakoupil kůži, chromované doplňky a kvalitní tuningové komponenty“

Nejprve by bylo vhodné zmínit něco o základu celé úpravy, kterým je BMW Z3 2.8i z roku 1998. Jedná se o otevřený roadster klasické koncepce, jak je u BMW zvykem, s motorem vpředu podél a pohonem zadních kol. Auto vychází technikou z trojkové řady E36 a od řady E36 se liší sice jedním, ale zato významným detailem: stejně jako u Compactu u něj byla použita jednodušší zadní náprava vycházející ze starší řady E30, nikoliv moderní multilink z řady E36.

Výsledkem toho je, že auto působí při jízdě trochu těžkopádněji a nervózněji, než třeba lehká a zábavná Mazda MX-5. Obzvlášť pak v prvních letech výroby a v době, kdy byl natáčeno první pokračování Jamese Bonda s Piercem Brosnanem, tedy Zlaté oko. 85 potažmo 103 kW v sériovém čtyřválci, což byly zpočátku jediné dva motory, se kterými byla Z3 nabízena, pravda potencionálního zájemce příliš nenadchly. Nicméně kooperace BMW s filmovou produkcí a product placement právě BMW Z3 se dodnes počítá za nejúspěšnější marketingové tahy posledních let.

Poptávka po autě byla docela velká, zejména pak potom, co pod kapotu přibyly mnohem zábavnější motory řady M52, tedy řadové šestiválce. Ať už to byl 2,8 (M52B38, to je ten, na který se právě díváte na fotografiích – nenechte se zmást tím krytem vstřiků z M54), eMkový 3,2 anebo pozdější hliníkovo-hořčíkové šestiválce řady M54 potažmo novější eMkové S54. A právě jeden z takových, mnohem zábavnějších roadsterů zakoupil i Tomáš a v roce 2006 se jen tak pro svoje potěšení pustil do jeho úprav.

„Přední nárazník byl lehce pozměněn, dostal nerezovou lištu, kapota má v laku vidět nejen karbonový krep, protože je to lehoučký celokarbonový díl, ale i celou Bondovu filmografii.“

Zpočátku postupoval jen tak zlehka, nicméně později celá úprava nabrala poněkud větší obrátky. Tento zlom nastal po jednom z příbramských srazů, který posléze navštívil. Nejenže se tam umístil na prvním místě v soutěži Show & Shine, ale jejím organizátorům se auto tak zalíbilo, že ho jednoduše zlákali pro další účast. A tak i se Tomášovi v tuningcupovém seriálu zalíbilo a od té doby se s železnou nepravidelností objevuje na tuningových srazech po celé republice. Pokaždé se samozřejmě musí zúčastnit klání o nejhezčí auto a protože si k Tuning Cupu přibral i autohifi, které je jeho dalším velkým koníčkem, občas stihne i nějaké měření nebo hodnocení kvality aparatury u modrých kolegů z EMMA.

Je jasné, že obojí jsou svou podstatou velmi vzdálené světy, na jedné straně vizuální dojmy a technický um, na straně druhé dojmy sluchové spolu se smyslem pro elektrony: Tomášovi prostě jeden svět nestačí. Navíc už stačil audiofonně zadrátovat i další auto v rodině – malé béemwácké SUVčko, kterým jinak jezdí jeho dvě bondgirls.

Přehlídka technického umu páně Bonda pokračuje zevrubným prozkoumáním plechového kabátu. Všechno vypadá normálně, žádné výklopné kryty pro rakety se nekonají, nejsilnějším dojmem z auta je asi flipflop metalíza Standox. Dalo by se říct, že krom laku se tedy nic zvláštního nestalo (tedy odpustíme-li si ten náznak kustom úprav, které ke správnému roadsteru patří). Přední nárazník byl lehce pozměněn, dostal nerezovou lištu, kapota má v laku vidět nejen karbonový krep (je to lehoučký celokarbonový díl), ale i celou Bondovu filmografii.

Prohlídka Z3 pokračuje přes nespočet různých celkem esteticky sladěný nápisů a nápisečků až po zadní část, kde nejenže vyčuhuje dvojitá koncovka celonerezového tlumiče G-Power, ale kde je také také připevněn chromovaný držák na kufr. Ano, je to skutečně držák na kufr, nikoliv na nějaký rychlopalný Gatling, jako tomu bylo ve dvacáté bondovce na Jaguaru XKR.

Ale zpět k našemu bávu. Největší překvapení se zřejmě koná na podvozku, který Tomáš nejenže rozebral a nechal opískovat, ale následně nalakoval do béžové barvy. Některé úchytky, spojky a třeba brzdové kotouče jsou pak lakované červeně a celé to je pospojované asi deseti kily chromovaného spojovacího materiálu. Kdo je pozorný, ten si všimne i typicky fialově eloxovaných McPhersonů stavitelného podvozku KW Varianta 2, který si ostatně velmi zakládá na tom, že je můžete šroubovat nahoru a zase dolů, zima nezima, sůl nesůl. Zet trojka je jinak posazena na vkusných ani-ne-salámech, ani-ne-žiletkách 8,5 potažmo 9,5J18 Breyton Spirit v matně černém provedení a obuta do přiměřeně širokých pneumatik Dunlop SP Sport Maxx. Co se týče brzd, které se skrývají za koly, tak na fotografiích vidíte ještě vnitřně chlazené vrtané a drážkované kotouče Brembo. Pokud ale natrefíte na Tomáše letos na nějakém tuning srazu, najdete tam osmipístkové třmeny D2 Racing s děleným kotoučem o průměru 350 mm, které zamontoval cca před třemi měsíci.

„Tak ještě otevřít kapotu s M52B28 vybavenou kovanými písty a kovanou klikovou hřídelí. Blok motoru je převrtaný na rovné tři litry zdvihové objemu.“

Na řadu přichází interiér, na kterém je vidět nejen vkus ale i invence našeho agenta. Spousta vtipných a estetických detailů, pěkně zabudovaná hifi zástavba víc než slušných komponentů Helix, SEAS, Impact a Alpine. Zvlášť ty norské výškáče se u nás často nevidí. A doorboardy vždy se čtveřicí kickbasů Impact? Radost pohledět – přitom zůstávají za jízdy skryty pod ochrannými mřížkami. Vše je pečlivě obšito a očalouněno různými barvami a vzory kůže. Zdá se, že náš agent je pěkný požitkář, který nepije jen suché martini, ale zakládá si taky na vybraném poslechu…

Tak ještě otevřít kapotu s M52B28 vybavenou kovanými písty a kovanou klikovou hřídelí. Blok motoru je převrtaný na rovné tři litry zdvihové objemu. K tomu zapalovací svíčky NGK Platinum, vzduchový filtr K&N, laděné svody, zadní tlumič výfuku z nerezu s dvojitou koncovkou G-Power a chiptuning GX Tuning, to vše vydolovalo v motoru nějakého toho koně navíc. Čistokrevný eSkový motor z toho sice nikdy nebude, ale podobné úpravy dělá třeba p. Krámský a motory od něj jezdí skvěle. Pod kapotou dál najdeme všelijaké lakované a leštěné části, včetně samotného motoru a kožené doplňky s motivy z bondovek. O přenos momentu na zadní kola se stará samosvorný diferenciál se svorností 35 %.

Ne, nebudu vás teď mystifikovat, že si všechno Tomáš dělal sám (to by při jeho pověstné vytíženosti snad ani nestačil), ale i tak lze soudit, že má zlaté ruce. Ty mají bezesporu i jeho dvorní dodavatelé, pan Voříšek z lakovny v Nezvěsticích, Jirka Kříž, který dodal kožené příslušenství a kamarád Viktor Pachman, kteří to s ním věru někdy neměli lehké.

BMW Z3 Roadster 2.8i (3.0i)
rok výroby 1998
MOTOR (sériové parametry)
zážehový řadový šestiválec, uložený vpředu podél, pohon zadních kol
Rozvod DOHC se čtyřmi ventily na válec
příprava směsi elektronické vícebodové vstřikování benzínu
zdvihový objem 2 793 cm3
nejvyšší výkon 141 kW/192 k
při 5 300 ot/min
nejvyšší točivý moment 275 Nm
při 3 950 ot/min
Vmax 218 km/h
zrychlení 0–100 km/h 7,1 s
ÚPRAVY
kované písty a kliková hřídel, převrtaný blok, zapalovací svíčky NGK Platinum, vzduchový filtr K&N, laděné svody, zadní tlumič výfuku z nerezu s dvojitou koncovkou G-Power, chiptuning GX Tuning, lakované a leštěné části motoru, samosvorný diferenciál 35 %, kožené doplňky s motivy z bondovek
PŘEVODOVKA
pětistupňová manuální
LITÁ KOLA
Breyton Spirit Black 8,5×18 palců vpředu, 9,5×18 palců vzadu
PNEUMATIKY
Dunlop SP Sport Maxx 225/45–18 vpředu, 245/40–18 vzadu
PODVOZEK & BRZDY
výškově a tuhostně stavitelný podvozek KW Varianta 2, 2cm podložky vzadu, vyleštěný a pochromovaný spojovací materiál (> 200 ks), rozpěra Wiechers, vpředu vnitřně chlazené vrtané a drážkované kotouče Brembo 286 mm (nově osmipístkové třmeny D2 Racing s děleným kotoučem 350 mm), vzadu jednoduché kotouče 272 mm, ABS, DSC, TCS
KAROSÉRIE
kompletní M Packet, celokarbonová kapota, modrá střecha, leštěná duralová lišta pod předním nárazníkem, chromovaná mračítka předních světlometů, světlomety se zabudovanými xenony, přídavné světlomety s angel eyes, poziční světla vpředu, přemístěná registrační značka, výdechy v předních blatnících se symbolem ///M, chromované kliky dveří, ochranné fólie zadních blatníků s logyZ3, chromovaný nosič zavazadel, hliníková anténa, chromovaná ramínka stěračů s lištami Bosch Aerotwin, snímatelné kožené ochranné kryty zrcátek a předního nárazníku, ve stejném designu na míru zhotovený kufr v retrostylu na zadním nosiči
LAKOVÁNÍ
karosérie fialová flip flop metalíza Standox limitované série Custom s airbrushem všech 21bondovek a bondgirl v plamenech, všechny díly podvozku jednotlivě opískovány a nalakovány do černé a světle béžové barvy, kompletně lakované podběhy s airbrushem od Václava Jankovského (motivy bondgirl, Walter PPK…)
INTERIÉR
provedení BMW Individual, kožené koberečky, chromované rámečky přístrojů, chromované rámečky výdechů topení, ovládání topení a spínačů na středové konzoli, volant a řadicí páka s hlavicí ///M, pedály a odkládací plocha pro levou nohu s logy ///M, LED osvětlení
AUDIO & VIDEO
CD receiver Alpine CDA-9887R s funkcí Imprint, CD měnič Alpine CHA-S624, iPod, přední a zadní výškové reproduktory SEAS, přední středové 110mm reproduktory Focal K2, zadní středové reproduktory Monacor, 4 sety kickbassových 165mm reproduktorů Impact, subwofer Helix Compettition W10 mezi sedačkami, kapacitor Helix 1F, aktivní výhybka Monacor, 2×zesilovač Helix H400 Esprit, jistič 100 A, kabely Zealum, gelová baterie, SQ RCA kabely Krautwire, konektory Neutrik

Fotogalerie

 • BMW Z3: Agent 007: fotka 1
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 2
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 3
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 4
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 5
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 6
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 7
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 8
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 9
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 10
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 11
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 12
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 13
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 14
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 15
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 16
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 17
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 18
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 19
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 20
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 21
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 22
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 23
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 24
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 25
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 26
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 27
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 28
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 29
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 30
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 31
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 32
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 33
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 34
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 35
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 36
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 37
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 38
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 39
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 40
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 41
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 42
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 43
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 44
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 45
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 46
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 47
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 48
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 49
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 50
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 51
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 52
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 53
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 54
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 55
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 56
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 57
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 58
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 59
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 60
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 61
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 62
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 63
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 64
 • BMW Z3: Agent 007: fotka 65

Tapety na plochu

 • BMW Z3
 • BMW Z3
 • BMW Z3

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Re: nosič kufru Runner De 01.07.2015  12:10
Chrom nosič kufru Vlada.potapec@seznam.cz 01.07.2015  12:09
nosič kufru petr.bříza@centrum.cz 08.08.2014  14:21
WLHYHyEUbWviZ JOYxjkcMIBatsvv 18.11.2011  10:42
JAfCUmWmAijBqtEjM IiPIHFOCGfcjyKw 16.11.2011  02:37
Re: Lidl tuning Snakepitlespaul 09.06.2009  21:31
Z3 MANcz 24.02.2009  17:32
sqely ...jen... Ferda66 22.02.2009  19:35
Re: Z3? Helmuth 22.02.2009  19:12
Fujtajxl! %Horways 21.02.2009  20:54
Re: Z3? Lokitbaraaaa 21.02.2009  19:49
Tak fajn... %8Ccompetizione 21.02.2009  18:15
Re: z3 Martin911Turbo 21.02.2009  15:22
Hrůza 3333 21.02.2009  15:06
Styl -auto pro volný čas Dave-lamino 21.02.2009  08:48
Z3 Hardox 21.02.2009  00:33
Re: OMG Hardox 20.02.2009  23:51
Achjo Shady 20.02.2009  20:26
Aston Martin caker 20.02.2009  18:48
dotaz bjond 20.02.2009  16:40
Re: Z3? Vrchní kritik 20.02.2009  16:10
aaale klucííí... 695 20.02.2009  15:22
Re: Igelit anct 20.02.2009  15:15
Igelit mica123 20.02.2009  14:52
kvalita zpracování... áronek 20.02.2009  14:46
Re: Z3? Lokitbaraaaa 20.02.2009  14:19
Nárazník Chrobak.SACEK 20.02.2009  13:26
Re: z3 Čehún 20.02.2009  01:28
Re: z3 Milan996 20.02.2009  01:10
Re: z3 Martin911Turbo 19.02.2009  21:44
Vstoupit do diskuse ›