Biopalivo z whisky: lepší než benzin i etanol!

Biopalivo z whisky: lepší než benzin i etanol!: titulní fotka Whisky je o mnoho lepší pití než čistý líh, proto je z ní možné udělat i lepší palivo...logické, ne?

Na Edinburgh Napier University se páni výzkumníci nenudí – vymysleli totiž biopalivo, přímo související s výrobou whisky.

Ne snad že by se dalo hned pít nebo tak něco…při výrobě se využívají výpalky (pot ale) a mláto (draff), vzniklé jako postranní produkt výroby whisky. Že to má ve Skotsku smysl ukazuje celkový objem těchto surovin: ročně se při pálení vyprodukuje 1600 milionů litrů výpalků a 187 tisíc tun mláta. No to se přímo nabízí, něco z toho „ukuchtit“, ne?

Univerzita proto dostala grant ve výši 6,5 milionu Kč a kontaktovala palírnu Glenkinchie, od které následně brala vzorky výpalků a mláta. No a výroba biobutanolu, biopaliva nové generace mohla začít.

Chemie mi nikdy nešla, proto vám asi nebudu schopen popsat přesný proces výroby, klíčové ale je že toto palivo druhé generace dokáže spalováním uvolnit až o 30% více energie než etanol. Navíc by jej měly být schopny spalovat i klasické, nikterak neupravované automobily místo benzinu. A to zní už hodně zajímavě, že? Vědci zatím zkoumají možnosti nasazení paliva na čerpacích stanicích. No vidíte, a pak že řízení a whisky nejdou dohromady…


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
.. PetrPu 22.08.2010  14:19
Vstoupit do diskuse ›