Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7

Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7: titulní fotka Automobilka Audi již pár let nabízí svým zákazníkům špičkové audio systémy, jejichž dodavateli jsou Bang & Olufsen a Bose. Nezávisle na nich ovšem pracují i vývojáři automobilky, jejichž nejnovějším projektem je Audi Sound Concept.

Podle tiskových materiálů automobilky představuje Audi Sound Concept zcela nový technický přístup, který by mohl spustit revoluci v sektoru HiFi. Základem tohoto konceptu je na první pohled běžné Audi Q7, v němž je rozmístěno celkem 62 reproduktorů.

V interiéru ingolstadtského SUV je nainstalováno 62 reproduktorů – pět vysokotónových, pět hlubokotónových a 52 střednětónových reproduktorů umístěných na přístrojové desce pod čelním sklem, ve střešních sloupcích a ve dveřích. V horní části výplní dveří je nyní umístěno po pěti reproduktorech, kvůli nimž musely být přemístěny kliky.

Audi Sound Concept má nabídnout posádce vozu dokonalý prostorový zvuk, při poslechu hudby nebo jakékoliv zvukové nahrávky je prakticky jedno na kterém sedadle sedíte, protože máte vždy pocit jako by jste byli přímo uprostřed. V případě obsazení interiéru čtyřmi dospělými tento systém dokáže zajistit dokonalý zvuk pro každého z nich.

Koncept vychází z fyzikálního principu označovaného termínem syntéza vlnových polí, díky němuž lze na čelo libovolné zvukové vlny pohlížet také jako na výsledek překrytí jednotlivých vln. V akustice to znamená, že zvukovou vlnu lze imitovat velkým počtem malých zdrojů zvuku umístěných těsně za sebou podél čela vlny.

Tento princip v praxi poprvé zrealizoval jeden nizozemský vědec koncem 80. let. V současnosti je možné jej okusit na vlastní uši v kině Linden Lichtspiele v durynském městě Ilmenau. V promítacím sále je každý ze 192 reproduktorů samostatně ovládán rychlým počítačem, a to přesně v okamžiku, v němž by jeho umístěním v prostoru probíhalo virtuální čelo vlny. V závislosti na poloze reproduktoru dochází ke zpoždění některých signálů o milisekundy. Výsledek je fascinující: každý návštěvník vnímá na svém sedadle dokonalý prostorový zvuk v optimální kvalitě.

Vedoucí postavení v oboru syntézy vlnových polí si udržuje Fraunhoferův institut pro technologie digitálních technologií IDMT v Ilmenau. Ve spolupráci s ním zahájila značka Audi před pěti lety vývojové práce na projektu Audi Sound Concept. Současný stav vývoje představuje prototyp Audi Q7, který stojí v dílně. Velkou část jeho zavazadlového prostoru zabírá obrovský zesilovač propojený tlustými kabely se třemi PC. Cílem tohoto projektu je ukázat vše, co je v současnosti technicky realizovatelné a zjistit, kde se nacházejí hranice proveditelnosti.

Fotogalerie

  • Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7: fotka 1
  • Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7: fotka 2
  • Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7: fotka 3
  • Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7: fotka 4
  • Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7: fotka 5
  • Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7: fotka 6
  • Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7: fotka 7
  • Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7: fotka 8
  • Audi Sound Concept aneb 62 reproduktorů v Audi Q7: fotka 9


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Audi Sound Concept aneb jak vybit autobateriu za 5 minut :)) DanWer 21.06.2010  17:05
Re: ddd %ammstaff 20.06.2010  17:03
ddd free.tree 20.06.2010  16:24
:-) staňa 20.06.2010  16:08
hmm chupzter 20.06.2010  12:36
Vstoupit do diskuse ›