Audi R15 TDI: evoluce pro novou sezónu

Audi R15 TDI: evoluce pro novou sezónu: titulní fotka Pro letošní sezónu si Audi připravilo evoluční provedení svého loňského speciálu R15 TDI. Hlavním cílem novinky je již tradičně vítězství v Le Mans.

V roce 2006 automobilka Audi světu poprvé představila speciál pro vytrvalostní závody, k jehož pohonu sloužil vznětový motor. Tento vůz s označením R10 TDI v letech 2006 až 2008 triumfoval v nejslavnější čtyřiadvaceti­hodinovce v Le Mans.

Před rokem odhalilo Audi nástupnický model s označením R15 TDI. Ten je sice rovněž kvalitním závodním náčiním, ale v Peugeotech mu vyrostla rovnocenná konkurence, která v loni po dlouhé době ukončila nadvládu Audi v Le Mans její vlastní zbraní v podobě naftového motoru.

Pro letošní rok si proto Audi připravilo evoluci modelu R15 TDI, která se přizpůsobuje novým pravidlům a má menší tlak plnících turbodmychadel motoru. Vzhledem k tomuto omezení se u Audi rozhodli zaměřit na vylepšení aerodynamických vlastností karoserie, jejichž výsledky jsou viditelné na první pohled a nejmarkantnější změnou je nová příď.

Karoserie evolučního Audi R15 TDI má poskytovat vyšší aerodynamický přítlak. Další modifikace se týkají chladícího a palivového systému. V provedení pro letošní rok má 5,5litrový turbodiesel poskytovat výkon přes 598 koní (440 kW).

Ještě před červnovým závodem v Le Mans bude mít evropské publikum možnost spatřit Audi R15 TDI při 8 hodinách Le Castellet pořádaných 11. dubna nebo závodě 1000 kilometrů Spa-Francorchamps konaném 9. května.

Kromě modifikované techniky a aerodynamiky karoserie má Audi R15 TDI i nového sponzora, jímž je renomovaná hodinářská společnost TAG Heuer.

Fotogalerie

  • Audi R15 TDI: evoluce pro novou sezónu: fotka 1
  • Audi R15 TDI: evoluce pro novou sezónu: fotka 2
  • Audi R15 TDI: evoluce pro novou sezónu: fotka 3


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
paráda fgg 16.03.2010  20:26
Vstoupit do diskuse ›