Aston Martin míří s českými jezdci do Le Mans

Aston Martin míří s českými jezdci do Le Mans: titulní fotka Účast britských vozů Aston Martin s českými jezdci v Le Mans je v současnosti sice považována za samozřejmost, ale pouze ve třídě GT1, což se letos změní vstupem do nejvyšší kategorie LMP1.

Fanoušci vytrvalostních závodů a především 24 hodin Le Mans se v letošním roce mají opravdu na co těšit. Po odchodu továrního týmu automobilky Audi, jejíž naftové speciály přejdou do soukromých týmů, zde máme mnohem radostnější novinku, kterou je vstup značky Aston Martin do nejvyšší kategorie LMP1.

Tato skutečnost je pro české fanoušky ještě příjemnější po zjištění, že dvojice závodních speciálů Aston Martin vychází ze zkušeností týmu Charouz Racing System a jeho vozu Lola B08/60, k jehož pohonu sloužil v loňském roce dvanáctiválec Aston Martin o výkonu 650 koní (478 kW). Na vývoji nových vozů se podílely společnosti Lola, Michelin, Koni a BBS. Hlavními sponzory jsou Hackett a především Gulf Oil, s nímž se do Le Mans vracejí slavné barvy spojované s vozy Ford GT40, jejichž kořeny sahají až do společnosti Lola a barvy Gulf Oil proslavily i automobily značky Porsche.

Aston Martin se pro vstup do nejvyšší kategorie LMP1 rozhodl na základě změn předpisů, díky nimž mají být v roce 2009 šance benzinových i dieselových prototypů mnohem vyrovnanější.

Továrními jezdci týmu Aston Martin jsou Jan Charouz, Tomáš Enge a Stefan Mücke, kteří byli úspěšnou sestavou týmu Charouz Racing System. Doplní je Darren Turner, člen vítězné posádky vozu Aston Martin DBR9 GT1 z let 2007 a 2009. Posledním členem týmu bude jezdec Harold Primat.

Speciály Aston Martin nemíří pouze na slavný závod 24 hodin Le Mans, ale budou se účastnit evropského seriálu Le Mans Series (LMS), jehož prvním závodem je 1000 km de Catalunya, který se jede 5. dubna, ale ještě předtím proběhnou 8. a 9. března na okruhu Paul Ricard oficiální testy týmů.

Vedle Aston Martinů LMP1 se budou vytrvalostních závodů nadále účastnit i vozy kategorií GT1, GT2, GT3 a GT4, které jedou v národních i mezinárodních závodních sériích. 24 hodin Le Mans je v letošním roce naplánováno na 13. a 14. června.

Fotogalerie

  • Aston Martin míří s českými jezdci do Le Mans: fotka 1


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
FDG GHD 27.01.2009  13:13
Re: parada TeeJay 27.01.2009  10:37
parada Siggi 27.01.2009  09:53
Vstoupit do diskuse ›