Aspid - britský entuziazmus nezná mezí

Aspid - britský entuziazmus nezná mezí: titulní fotka Na scéně britských malovýrobců sportovních aut se už brzo objeví další jméno a další sportovní auto.

Už za pár dní by měla na londýnském autosalonu debutovat další britská automobilová značka. Tentokrát však nejde o oživení žádného jména z tamní bohaté historie, ale o „brand new“ projekt, i když jisté napojení na historii i v tomto případě najít lze. Vůz se totiž bude jmenovat Aspid, což je španělské jméno pro hada, jenž zabil egyptskou královnu Kleopatru.

Auto vyvinula firma IFR Automotive, která se zabývá konzultační činností pro automobilový průmysl a jejím zakladatelem je Ignacio Fernández Rodriquez, jenž v minulosti proacoval pro Prodrive a závodní tým Mitsubishi, jenž připravoval speciály pro závody WRC. Tvůrce vozu se chlubí tím, že Aspid jako jediný vůz na světě splňuje současně jako bezpečností standardy FIA pro závodní auta, tak evropské homologační standardy pro sériový vůz. Jako mnohem zajímavější mi ale přijde informace, že jde o dvoumístný roadster s koly ve styly Caterhamu vystupujícími z pontonu karoserie. K jeho pohonu bude sloužit benzinový dvoulitr, jenž bude disponovat opravdu pozoruhodným výkonem 274 koní, připravena ale bude i kompresorem přeplňovaná verze, která poskytne přes 400 koní.

Poháněna budou samozřejmě zadní kola, a to prostřednictvím šestistupňového manuálu, přenos na vozovku usnadní diferenciál s omezenou svorností. Samotný vůz přitom bude díky rozsáhlému použit hliníku vážit pouze 700 kg, takže pro výkonnější verzi nebude problém zvládnout stovku za 2,8 s, stošedesátku za 5,9 s a maximum je elektronicky omezeno na 250 km/h. neméně působivé bude i to, že z rychlosti 160 km/h auto zabrzdí za pouhé 3 s a v zatáčkách by mělo být schopno dosáhnout příčného zrychlení až 1,6 g.

Pokud vše dobře dopadne, bude auto k mání v létě příštího roku, a to za necelých 100 000 euro, což není právě málo.

Fotogalerie

  • Aspid - britský entuziazmus nezná mezí: fotka 1
  • Aspid - britský entuziazmus nezná mezí: fotka 2
  • Aspid - britský entuziazmus nezná mezí: fotka 3
  • Aspid - britský entuziazmus nezná mezí: fotka 4

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
cwcsidjup@gmail.com ????—??? ?? 02.05.2013  07:35
qzhdyfv@gmail.com ????—??? ?—? ???—? 01.05.2013  12:26
Vstoupit do diskuse ›