Aprilia Shiver GT - z naháče cesťáček

Aprilia Shiver GT - z naháče cesťáček: titulní fotka Po roce, kdy si Shiver vybojoval celkem rychle přední místa ve třídě naked-bike, se objevuje polokapotovaná sestřička s přívlastkem GT, čili GranTourismo...

Loni na podzim na výstavě Intermot 2008 objevila Aprilia Shiver GT, klon již rok známého naháče. Zkráceně zopakujme základní technická data, která jsou shodná s naháčem: brzdový systém obsahuje dva kotouče o průměru 320 mm s radiálními čtyřpístkovými třmeny, vzadu je kotouč o průměru 245 mm s dvoupístkovým třmenem. Stejné brzdy najdete na vlajkových motocyklech Aprilie, jako má supersportovní RSV nebo litrový naháč Tuono. Sedmnáctipalcová kola z lehkých slitin jsou obuta do pneumatik Dunlop Sportmax o rozměrech 120/70 ZR17 vpředu a 180/55 ZR17.

Pohonnou jednotkou je kapalinou chlazený vidlicový dvouválec s osami válců v úhlu 90 stupňů. Agregát o objemu 750 cm3 má čtyři ventily na válec a přímé vstřikování paliva. Výkon motoru s kompresním poměrem 11:1 je 70 kW (95 k) v 9 000 ot/min. a maximální točivý moment 82,5 Nm nastupuje v 7 000 ot/min. Síla dvouválce se přenáší přes šestirychlostní převodovku a řetěz na zadní kolo.

Co je nového? Především větrný štítek, boční plasty a „kýl“ pod motorem, tedy klasická polokapotáž. Komu bude nové GéTé konkurovat? Nejbližších protivníků bude hned několik, třída středně velkých polokapot je napěchovaná, např. Honda CBF, Kawasaki Versys, Suzuki Bandit nebo Yamaha Fazer.

Podobnou změnou, jako je Shiver a Shiver GT se dočkal i model Mana a vznikla polokapotovaná Mana GT.

Tip: Největší novinkou italského výrobce motocyklu pro rok 2009 je bezesporu supersportovní střela s véčkovým čtyřválcem, Aprilia RSV4 (+ video).

Fotogalerie

  • Aprilia Shiver GT - z naháče cesťáček: fotka 1
  • Aprilia Shiver GT - z naháče cesťáček: fotka 2
  • Aprilia Shiver GT - z naháče cesťáček: fotka 3
  • Aprilia Shiver GT - z naháče cesťáček: fotka 4


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Shiver Jovani 03.02.2009  16:04
Vstoupit do diskuse ›