Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde: návrat zeleného čtyřlístku

Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde: návrat zeleného čtyřlístku: titulní fotka Automobilka Alfa Romeo na svém stánku na IAA ve Frankfurtu nad Mohanem představí nejvýkonnější verzi modelu MiTo, která se pochlubí novou pohonnou jednotkou a oživí tradiční symbol zeleného čtyřlístku.

Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde se na IAA představí jako nejvýkonnější zástupce své modelové řady. Jméno této verze znamená v překladu zelený čtyřlístek a představuje oživení tradičního symbolu, který je s italskou značkou spojován od první poloviny dvacátých let dvacátého století.

Zelený čtyřlístek měl na kapotě svého závodního vozu Alfa Romeo RL jezdec Ugo Sivocci, který s ním v roce 1923 vyhrál legendární závod Targa Florio. Z tohoto jezdcova osobního maskota se postupně vyvinul symbol závodních a sportovních vozů Alfa Romeo. Zelený čtyřlístek byl znakem pro tovární závodní tým a vrcholné sportovní verze různých modelů.

Alfa Romeo MiTo se zeleným čtyřlístkem za předním kolem se může pochlubit novým přeplňovaným čtyřválcem z řady MultiAir o objemu 1,4 litru. Tato pohonná jednotka nabízí výkon 170 koní (125 kW) při 5500 min-1 a točivý moment 230 až 250 Nm při 2500 min-1. Síla motoru je na kola přední nápravy přenášena prostřednictvím zcela nové šestistupňové manuální převodovky s označením C635.

O skvělé jízdní vlastnosti se má postarat systém Alfa DNA, který řidiči umožňuje přepínat mezi třemi režimy nastavení podvozku. První z nich je určen pro běžnou komfortní jízdu, druhý je tzv. pro každé počasí a má zlepšovat jízdní vlastnosti například na mokru a třetí je určen pro skutečně sportovní styl, kdy se z malého hatchbacku stane dravec. Alfa DNA upravuje nastavení řízení, stabilizace a elektronicky řízených adaptivních tlumičů i odezvu motoru na sešlápnutí plynového pedálu.

Vývoj a konečné ladění MiTa Quadrifoglio Verde probíhalo na italské trati Balocco i na slavné Nordschleife. Nabroušený italský hatchback má mít na jeden litr objemu výkon 124 koní a poměr hmotnost/výkon 6,7 kg na jednoho koně, což je o téměř 10 % lepší než u dosavadního nejvýkonnějšího MiTa s motorem 1,4 T o výkonu 155 koní (114 kW).

Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde má dosahovat maximální rychlosti okolo 220 km/h a z 0 na 100 km/h akceleruje za něco málo přes 7,0 s. Automobilka v tiskové zprávě vedle sportovních jízdních vlastností vyzdvihuje i hospodárnost provozu a uvádí, že spotřeba v mimoměstském provozu se má pohybovat okolo 4,8 litru benzinu na 100 km.

K odlišení nejvýkonnější verze od slabších provedení MiTa poslouží vedle zeleného čtyřlístku na předním blatníku i nová 17palcová litá kola v barvě matného titanu a stejně zbarvené rámečky předních i zadních světlometů a kryty vnějších zpětných zrcátek.

Fotogalerie

  • Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde: návrat zeleného čtyřlístku: fotka 1
  • Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde: návrat zeleného čtyřlístku: fotka 2
  • Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde: návrat zeleného čtyřlístku: fotka 3
  • Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde: návrat zeleného čtyřlístku: fotka 4
  • Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde: návrat zeleného čtyřlístku: fotka 5
  • Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde: návrat zeleného čtyřlístku: fotka 6
  • Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde: návrat zeleného čtyřlístku: fotka 7
  • Alfa Romeo MiTo Quadrifoglio Verde: návrat zeleného čtyřlístku: fotka 8


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
rCAZLIlZnHc ZApONwnfMAdz 01.10.2009  02:07
No neviem... Piskotka 23.09.2009  09:32
Re: Mito GTA King 14.09.2009  17:26
Re: Mito GTA Doyle 14.09.2009  17:24
Re: Mito GTA Amaranth 11.09.2009  17:27
Mito GTA Jancula 11.09.2009  13:55
Vstoupit do diskuse ›