AEV J8 MILSPEC: Armádní Jeep pro civilisty

AEV J8 MILSPEC: Armádní Jeep pro civilisty: titulní fotka Jeep J8 představuje armádní verzi současného Wrangleru, o níž automobilka tvrdila, že nebude k dispozici pro zájemce z řad civilistů, ale nyní se situace mění a pár šťastlivců bude mít možnost ukojit své militaristické choutky.

Jeep J8 se vyrábí v egyptské Káhiře a koncern Chrysler s ním uspokojuje zájem některých států a armád po lehkém terénním automobilu. Vojenský Jeep je dodáván s čtyřdveřovou nebo prodlouženou dvoudveřovou karoserií a například u dvoudveřové verze může být k dispozici až osm míst. K pohonu tohoto vozu slouží přeplňovaný vznětový čtyřválec o objemu 2,8 l s výkonem 160 k (118 kW) a točivým momentem 400 Nm. Síla motoru je přenášena na kola prostřednictvím pětistupňové automatické převodovky a pohonu všech kol Command-Trac.

K dispozici je řada provedení, lišících se počtem míst, nástavbami i užitečným zatížením (max. 1250 kg). Nápravy, brzdy a komponenty podvozku jsou oproti civilnímu Wrangleru zesíleny. Jeep J8 utáhne až 3,5 t těžký přívěs. Pro použití v extrémních podmínkách má upravené sání motoru, takže vozidlo přečká pětihodinovou písečnou bouři a dokáže se brodit 762 mm hlubokou vodou. Nárazníky s úchytnými oky jsou uzpůsobeny k přepravě letadlem nebo vrtulníkem.

Civilní zájemce o tento stroj uspokojí v USA společnost American Expedition Vehicles (AEV), která nabídne omezený počet vozů označených AEV J8 MILSPEC k volnému prodeji. Tyto automobily budou sestavovány podle přání zákazníka v Detroitu v sídle společnosti AEV.

Na rozdíl od armády se civilisté mohou rozhodovat mezi již zmíněným turbodieselem značky VM nebo americkou klasikou v podobě benzinového osmiválce HEMI o objemu 5,7 litru s výkonem 330 k (243 kW) a točivým momentem 508 Nm. I tento motor spolupracuje s pětistupňovou automatickou převodovkou.

Zájemci o AEV J8 MILSPEC nebudou ochuzení o upravené sání motoru nebo úchyty pro převoz vrtulníkem, ale musí počítat s omezeným výběrem laku karoserie na zelenou a světle hnědou. Zapomenout mohou na luxus v podobě satelitní navigace nebo koženého čalounění. Jediným prvkem komfortní výbavy se stane klimatizace.

AEV má v plánu prodat na severoamerickém trhu celkem 120 vozů s pětidveřovými a třídveřovými karoseriemi. Základní cena začíná na částce 50.000 amerických dolarů (zhruba 1.020.000,–Kč).

Fotogalerie

  • AEV J8 MILSPEC: Armádní Jeep pro civilisty: fotka 1
  • AEV J8 MILSPEC: Armádní Jeep pro civilisty: fotka 2
  • AEV J8 MILSPEC: Armádní Jeep pro civilisty: fotka 3


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
best money here best money here 06.04.2014  15:44
Vstoupit do diskuse ›