24 hodin Le Mans: (dnes už) bezpečný sport

24 hodin Le Mans: (dnes už) bezpečný sport: titulní fotka Byly doby, kdy se závodění prakticky v jakékoli disciplíně rovnalo těžkému hazardu se životem. Že je to dnes málem bezpečnější, než pár kilometrů po silnici do práce, ukazuje i zajímavá statistika závodů 24 hodin v Le Mans.

Kdykoli vidím historické záběry ze závodů z raných fází první poloviny minulého století, kdy se závodníci hnali driftem prašnou zatáčkou rychlostmi blízkými dvoustovce, na pár centimetrů široké gumě v autě tvaru doutníku bez jakéhokoli ochranného oblouku, mrazí mě v zádech.

Jenže ani přelom století a následující léta nezaručovala závodníkům dlouhý život, dá se říci, že obrovský důraz na bezpečnost závodníků přinesl až konec minulého století a jedním z hlavních impulsů byla nepochybně smrt fenomenálního Ayrtona Senny. Dnes je smrt za volantem v autě na uzavřené trati spíše vzácnou výjimkou a v mnohem větším ohrožení mohou být diváci, popřípadě traťoví komisaři.

Jak ukazuje nápaditě pojatá statistika závodu 24 heures du Mans, i přes řadu kolizí je to velmi bezpečné závodění. Zatímco v 50. letech si smrtka kosou něco zamávala, v 60. už na svůj koníček doplatilo jen šest závodníků, v 70. a 80. letech dva a v devadesátých jediný – poslední obětí byl v roce 1997 Sebastian Enjolras, jenž zemřel při tréninkových jízdách. Asi nejblíže k pořádnému maléru měly v roce 1999 „létající mercedesy“ se zpackanou aerodynamikou, ale naštěstí do dopadlo dobře.

Fotogalerie

  • 24 hodin Le Mans: (dnes už) bezpečný sport: fotka 1


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:
Autor Datum a čas
Re: Mercedes levegh 15.06.2010  16:57
Mercedes Jizerkář 15.06.2010  13:08
Vstoupit do diskuse ›