Koukněte na všechny vítěze Le Mans pohromadě

Hodnocení
(počet hlasů: 36, průměr: 2,47; procenta:37%, součet:89)

Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.

  • Přidat příspěvek:

O videu

Krátké video ukazuje pěkně za sebou všechny vítězné vozy z Le Mans, stačí koukat a před očima uvidíte vývoj motoristického sportu za poslední století.

Formule 1 možná je královskou disciplínou motoristického sportu, ale závod 24h Le Mans je díky svému pořádání jedinkrát za rok populární a významný. Schopnosti auta prověří víc než dvouhodinové kroužení sofistikovaných monopostů. Navíc jde o jeden z nejstarších závodů na světě, jehož první ročník se pořádal v roce 1923. Pamatovat si všechny vítěze za těch 89 let nejde (a to i přesto, že v roce 1936 se nejelo kvůli stávce a několikaletou pauzu způsobila i druhá světová válka), naštěstí ani nemusíte. Všichni jsou v novém animovaném videu Budget Direct Car Insurance hezky za sebou tak, jak vyhráli.

Za celou historii se jen třem značkám povedlo narušit nadvládu evropských automobilek – Fordu v šedesátých letech s fenomenálním GT40, Mazdě v roce 1991, kdy poprvé a naposled vyhrálo auto s rotačním motorem a Toyotě v letošním roce.

První poválečný ročník v roce 1949 vyhrálo Ferrari s typem 166 MM. Do roku 1966 pak získala italská automobilka celkem devět vítězství, než nadvládu vzpínajícího se hřebce přerušil právě Ford. K tématu jejich rivality bych vám ale spíše doporučil vynikající dokument The 24 Hour War. Po čtyřletém panování Fordu jej ale vytlačilo Porsche s fantastickým typem 917. A právě Porsche je značkou, která slavný závod opanovala nejčastěji – celkově devatenáctkrát. Na druhém místě je Audi, které na přelomu tisíciletí vyhrálo třináctkrát.

Související videa | Všechna videa »
  • Video: Fascinující shrnutí 24 hodin Le Mans
    1238×
  • Video: Toyota TS030 LMP1 letí vzduchem
    2409×
  • Video: Allan McNish těžce havaroval v 24h Le Mans
    1904×

Související články