Netradiční souboj: Dacia vyzvala nové BMW

Netradiční souboj: Dacia vyzvala nové BMW: titulní fotka Pomníček minulého režimu s kořeny ve Francii vyzval při závodech ve sprintu moderní BMW. Kdo se asi bude radovat v cíli?

Dacia 1300 je relikvií z éry studené války, a ačkoliv se vyráběla v Rumunsku, částečně je i francouzská. Vycházela totiž z Renaultu 12, ve své době velmi moderního auta. Francouzský originál dokonce skončil třetí v anketě auto roku 1970. To už je ale nějaký ten pátek, dnes jsou rumunské sedany už jen nostalgickým youngtimerem pro pamětníky nebo samotné Rumuny.

Jenže tahle Dacia stojí na startu závodu ve sprintu vedle BMW 335d xDrive. Se sériovým autem by to bylo šílenství, ale tahle Dacia má do série opravdu daleko. V jejích útrobách totiž dřímá 500 koní, které v případě potřeby pohání všechna kola. Jo, vážně někdo zabudoval do staré kastle pohon všech čtyř kol a motor naladil na dost bláznivý výkon. Je vám jasné, že původní třináctistovka by to nezvládla, takže je tu čtyřválec o objemu 1,8 litru a s turbodmychadlem. Řidič tak má k dispozici více než desetinásobek výkonu oproti autům, která sjížděla z výrobních linek, čemuž se musel přizpůsobit i podvozek.

BMW je sice také čtyřkolka, ale nabízí jen 310 a zrychlení na stovku za 4,8 sekundy. Tedy alespoň podle oficiálních údajů výrobce, ale málokdo jezdí na sprinty s originálním autem. I tohle BMW bylo upraveno a jeho výkon se pohybuje na přibližně stejné úrovni. Nárůst výkonu tu není takový, jako u bláznivé Dacie, ale šílené je i tohle auto dost. Tak co, na koho si vsadíte?Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.

  • Přidat příspěvek:

Související články

Nejčtenější

Plakát týdne

Kia Stinger

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 14214 | Zobrazit seznam všech anket