"Jsem tvůj otec" aneb ztracený předchůdce nového Rolls-Royce Cullinan

Nově představený Rolls-Royce Cullinan by měl ovládnout svět luxusních a rychlých SUV, zastínit Bentley Bentayga, Maserati Levante a další prémiové kousky. Málokdo ovšem ví, že vody luxusních SUV se rozvířily už před téměř čtvrt stoletím.

V té době totiž ještě značka Bentley nepatřila do portfolia Volkswagenu, ale spadala právě pod samotný Rolls-Royce. Odvěcí soupeři tak vlastně byli, jak by se dnes řeklo, koncernovými sourozenci. A to už od meziválečného období (1931).

Oním převratným průkopníkem pak byl Bentley Dominator. Šlo o nevídaně luxusní vůz se zakázkovým interiérem, hýřícím kůží a dřevem. Pokud byste však už chtěli otevírat inzerci a sondovat, kolik tento etalon luxusu s britským rodokmenem vlastně aktuálně stojí, je to zbytečné. Dominator byl vyroben v počtu pouhopouhých šesti kusů, přičemž všechny obratem putovaly do sbírky brunejského sultána. Ten je známý nejen svým ohromným bohatstvím, ale také zálibou v malosériových (až zakázkových) luxusních a sportovních vozech.

Móda luxusních SUV mohla začít už dávno. Jak vypadaly první návrhy takových aut?

Na první pohled je patrné, že současný Cullinan se ve svém prapředkovi pravděpodobně inspiroval, základní tvary jsou totiž takřka totožné. Že by se u Rollsu zamysleli a jen oprášili jeden z dávných projektů?

Samotný Dominator je pak obestřen tajemstvím. Podvozkovou platformu by měl sdílet s asi jediným SUV své doby – Range Roverem. Pohonnou jednotkou pak je téměř jistě osmiválec, není ovšem jasné, zda „základní“ 3,9l V8 původem od Roveru nebo 6,75l V8 z portfolia samotného Bentley. Jisté je, že svůj výkon přenáší na všechna čtyři kola.

Nový Rolls-Royce Cullinan tak možná bude tím nejokázalejším a nejpompéznějším co bude na trhu k dostání, ale tím prvním, kdo definoval pojem luxusní SUV, bude už navždy Dominator.

Autor: Jindřich Lubenský

Fotogalerie


Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.

  • Přidat příspěvek:

Související články

Nejčtenější

Plakát týdne

Kia Stinger

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 14183 | Zobrazit seznam všech anket