GP Španělska - Rossi vypálil Španělům rybník

GP Španělska - Rossi vypálil Španělům rybník: titulní fotka Po dvou úvodních Grand Prix se šampionát MS silničních motocyklů posunul do Evropy, na španělský okruh Jerez. Vítězství jednotlivých tříd vybojovali: Smith (125 ccm), H. Aoyama (250 ccm) a Rossi (MotoGP).

Třída do 125 ccm

Pole Position vybojoval domácí jezdec Julian Simon a v první řadě jej doplnil Smih, Iannone a Maquez. Náš Lukáš Šembera do závodu startoval z 23. místa. V úvodu závodu se na špici osamostatnil Bradley Smith, na kterého se zezadu dotahoval Julian Simon. Krásnou bitvu sváděli jezdci o třetí místo, kde byla trojice Cortese, Marquez a Gadea. V pátém kole druhý Simon přehnal svou stíhací jízdu, přebrzdil přední kolo a přes řídítka šel k zemi.

Na bojující trojici se zezadu dotáhl Pol Espargaro a tito čtyři jezdci dělali závod zajímavým. Pět kol před cílem se na skupinku dojeli i další jezdci a o druhé místo bojovalo najednou 7 jedců. Pořadí se měnilo téměř v každé zatáčce, protože všichni jezdci cítili možnost vyskočit na stupně vítězů. V nájezdu do posledního kola spadl Němec Folger ze 4. místa.

Jasným vítězem se stal Bradley Smith, ale druhé místo vybojoval až na cílové čáře Gadea, když využil vzduchového pytle a předjel Marqueze. Lukáš Šembera závod dokončil na pěkném 20. místě.

Pořadí v cíli: 1. Smith, 2. Gadea, 3. Marquez, 4. Redding, 5. Vazquez, 6. Cortese, 7. Espargaro, 8. Webb, 9. Aegerter, 10. Terol … 20. Šembera.

Pořadí v MS: 1. Iannone 37,5 b, 2. Smith 36,5 b, 3. Espargaro 31,5 b, 4. Simon 30 b, 5. Cortese 28 b, 6. Marquez 27 b.

Třída do 250 ccm

Kvalifikaci čtvrtlitrů ovládl opět domácí jezdec Alex Debon, za ním dojel druhý Španěl Barbera, dále byl italský kudrnáč Simoncelli a první řadu zakončoval zase španělský závodník Alvaro Bautista. Naši jezdci měli opět zaděláno na dobrý výsledek, Lukáš Pešek startoval z 11. místa a Karel Abraham byl na 14. příčce.

Start si pohlídal Alex Debon a vedl celé pole jezdců. Lukáš Pešek po startu urval několik příček a jezdil na 8. místě, naopak Abraham se propadl až na 18. příčce. Během úvodních kol Pešek klesl na 10. místo a Abraham sice několik jezdců předjel, ale svoji snahu přehnal a ve 3. kole spadl.

Na čele se osamostatnila čtveřice jezdců v pořadí Bautista, Simoncelli, Barbera a H. Aoyama. V devátém kole padá z 6. místa Alex Debon. Lukáš Pešek se propadl na 14. místo, ale jezdil ve skupině jezdců bojujících o 9. místo. Vpředu se na prvním místě měnili Bautista, H. Aoyama a Simoncelli a vše ze 4. příčky hlídal Barbera, který se jako jediný nepouštěl do bitvy a šetřil pneumatiky.

Tři kola před cílem Simoncelli malinko chyboval, propadl se na 4. místo, ale trochu zbrzdil i Barberu. Skupina se tím pádem rozsekla na dvě dvojice a rozhodovalo se hned 3× na cílové pásce o první, třetí a páté místo. Vítězství domácím jezdcům ukradl Hiroshi Aoyama, druhý dojel Bautista a třetí byl Simoncelli před Barberou. Páté místo urval Thomas Luthi před Pasinim o pouhé –0,004 s. Lukáš Pešek v posledním kole také zabojoval a posunul se na 13. místo.

Pořadí v cíli: 1. H. Aoyama, 2. Bautista, 3. Simoncelli, 4. Barbera, 5. Luthi, 6. Pasini, 7. Talmacsi, 8. Cluzel, 9. Locatelli, 10. de Rosa … 13. Pešek.

Pořadí v MS: 1. H. Aoyama 58 b, 2. Bautista 54 b, 3. Barbera 43 b, 4. Luthi 29 b, 5. Cluzel 28 b … 11. Pešek 15 b, … 17. Abraham 7 b.

Třída MotoGP

Pořadí na startu: Lorenzo, Pedrosa, Stoner, Rossi, de Puniet, Capirossi. Po zhasnutí červených světel se do čela posunul Pedrosa, následovaný Stonerem, Lorenzem a Rossim.

Na špici závodu se dvojice Pedrosa – Stoner malinko odpoutala od dvojice týmových jezdců Lorenza s Rossim, ale italský mazák to tak nenechal. Předjel Lorenza a začal úspěšnou stíhací jízdu: 20 kol před cílem předjel Stonera a pustil se do vedoucího Pedrosy. Výlet do kačírku předvedl Dovizioso a o několik kol později Mika Kallio musel ze závodu odstoupit pro technické problémy motorky.

Stoner ani Loenzo nebyli schopni akceptovat tempo vedoucí dvojice a náskok narůstal. Naopak Rossi se 10 kol před cílem dostal na první místo před Pedrosu a hned nasadil ke zdrcujícímu trháku. Jezdecké pole se dost natáhlo, nejzajímavější záběry divákům nabízel čtvrtý Lorenzo, který se snažil stahovat náskok třetího Stonera. Bohužel svoji snahu přehnal a čtyři kola před cílem spadl.

Závod v Jerezu vyhrál Valentino Rossi, druhý cílem prolétl Pedrosa a bronzový post připadl Stonerovi.

Pořadí v cíli: 1. Rossi, 2. Pedrosa, 3. Stoner, 4. de Puniet, 5. Melandri, 6. Capirossi, 7. Edwards, 8. Dovizioso, 9. Elias, 10. Vermeulen.

Pořadí v MS: 1. Rossi 65 b, 2. Stoner 54 b, 3. Pedrosa 41 b, 4. Lorenzo 41 b, 5. Dovizioso 30 b, 6. Edwards 26 b.