GP Kataru - Stoner vyhrál stylem start-cíl

GP Kataru - Stoner vyhrál stylem start-cíl: titulní fotka Kvůli dešti jeli jezdci třídy do 125 ccm jen 4 kola, třída do 250 ccm byla zkrácena a královská kubatura MotoGP se pojede až dnes večer. Aktualizace 13.4. v 20:45.

Nová sezóna MS silničních motocyklů nezačala vůbec dobře. Přímý přenos na TV kanálu Nova Sport byl posunut kvůli nějaké anglické domácí lize, kde to prostě nemohli ustřihnout, byť byl výsledek celkem jasně 3:1… Kdyby to bylo Mistrovství světa nebo Evropy, tak budiž, to bych ještě skousl, ale místní ligou posouvat první závod sezóny? Z mého úhlu pohledu šlo o jednoznačně špatné rozhodnutí režie.

Jistě vás napadá, proč se tak čertím. Tady je vysvětlení:

Třída do 125 cmm

V kvalifikaci si nejlépe vedl Julian Simon a vybojoval premiérové Pole Position letošní sezóny. Za ním se do první řady srovnali: Smith, Iannone a Terol; náš Lukáš Šembera z týmu Matteoni Racing startoval z 26. místa.

Ze záznamu jsme v TV viděli zahřívací kolo, start a průjezd cílem prvního kola. Poté se na nás opět vrhly reklamy a po návratu na objektivy kamer na GP Kataru už vidíme jen červenou vlajku, jak byl závod nejslabší třídy po 4 odjetých kolech kvůli dešti ukončen. Z opakovaných záběrů jsme mohli vidět, že spadl Marc Maquez a Julian Simon předvedl velkého highsidera. Naštěstí pro druhého jmenovaného pád vypadal v televizi hrůzostrašněji, než ve skutečnosti byl, protože Simon se po doklouzání okamžitě zvedl a běžel k motorce.

V boxech mechanici začali pracovat na motocyklech jako zběsilí, přenastavovali odpružení, brzdy, podvozek, pneumatiky atd. Kdo čekal restart závodu, musel být zklamán, protože sportovní komisaři a vedení Jury rozhodli ukončit stopětadvacítky z bezpečnostních důvodů. Vítězem kratičkého závodu se stal Andrea Iannone, Simon byl v cíli 4. kola na druhém místě (spadl až poté) a třetí na bedně byl Sandro Cortese. Protože jezdci neodjeli potřebné 2/3 závodu, byly přiděleny poloviční body.

Pořadí v cíli: 1. Iannone, 2. Simon, 3. Cortese, 4. Espargaro, 5. Smith, 6. Folger, 7. Terol, 8. Bradl, 9. Webb, 10 Rabat, … 25. Lukáš Šembera.

Třída do 250 ccm

První místo na startu si v kvalifikaci vybojoval Alvaro Bautista, jeden z předních kandidátů na Mistra světa této kubatury. Za ním byli: H. Aoyama, di Meglio a Barbera. Naši jezdci si v boji o startovní rošt nevedli vůbec špatně: Karel Abraham startoval do závodu z 11. místa a Lukáš Pešek byl patnáctý.

Kvůli plánovanému programu musel být závod čtvrtlitrů zkrácen na 13 kol, ale dobrou zprávou byl fakt, že déšť ustal a trať postupně oschla. Po startu se do čela dostal Hector Barbera, naopak Bautista malinko zaspal a figuroval na konci první desítky. Smůlu hned v úvodu závodu si vybral i Lukáš Pešek, když se pod něj v první zatáčce nesrovnal Pasini. Došlo ke kontaktu, který Pešek ustál, ale musel na chvíli mimo trať, naopak Pasini šel k zemi a v závodě skončil.

Pěkný závod postupně gradoval, nebyla nouze o zajímavé předjížděcí manévry a souboje na brzdy skoro do každé zatáčky. Na špici bojovala dvojice Barbera – Cluzel a za nimi se o třetí místo pasovala skupinka šesti jezdců. Zkušený Barbera si ale vítězství pohlídal, druhý Cluzel byl po protnutí cíle celkem zklamán, byť jde o nejlepší výsledek jeho kariéry. V boji o bronzový post všem vypálil rybník Mistr světa třídy do 125 ccm, francouzský jezdec Mike di Meglio. Karel Abraham postupně ztrácel pozice, ale bojoval jako lev. Bohužel při jednom souboji došlo ke kontaktu a Abaja šel k zemi. Naopak Lukáš Pešek po úvodním nezaviněném výletu mimo trať dobře dotahoval a dojel si pro 3 body za 13. místo.

Pořadí v cíli: 1. Barbera, 2. Cluzel, 3. di Meglio, 4. H. Aoyama, 5. de Rosa, 6. Luthi, 7. Bautista, 8. Wilairot, 9. Locatelli, 10. Talmacsi, … 13. Pešek.

Třída MotoGP

Jezdci královské kubaruty se postavili na start, ale než stihli odjet do zaváděcího kola, snesl se prudký liják a start závodu byl odložen. Čekalo se na konec deště, protože na mokré trati se odráží umělé osvětlení a jezdci mají kvůli tzv. zrcadlovému efektu sníženou viditelnost a orientaci. Bohužel se počasí neumoudřilo a start byl oficiálně posunut na pondělí 13.4. od 21:00 místního času (20h našeho času).

Aktualizace: V kvalifikaci byl nejrychlejší Casey Stoner na Ducati, za ním bylo duo ze stáje Fiat Yamaha v pořadí Rossi a Lorenzo. V druhé řadě stáli: Dovizioso, Capirossi a Edwards. Po startu královské kubatury si první místo udržel Australan Stoner, ale špičkově do závodu vyrazil Capirossi, když byl na výjezdu první zatáčky na 2. místě. Na konci cílové rovinky v druhém kole byl dlouhý Marco Melandri a udělal si výlet daleko do kačírku.

Na špici se utrhl Stoner a na konci 3. kola měl na druhého Rossiho náskok něco málo pod 3 vteřiny. Za nimi se vytvořila dvojice Dovizioso a Lorenzo, kteří poctivě bojovali o třetí místo. Patnáct kol před cílem šel k zemi Capirossi, když mu v náklonu podklouzlo přední kolo.

Jezdecké pole se dost natáhlo, rozdíl mezi první dvojicí kolísal mezi 2–4 s a následovala velká díra, protože třetí Lorezo jezdil osamoceně. O výsledku GP Kataru bylo rozhodnuto několik kol předem a po bezchybné jízdě vyhrál Stoner stylem start-cíl.

Pořadí v cíli: 1. Stoner, 2. Rossi, 3. Lorenzo, 4. Edwards, 5. Dovizioso, 6. de Angelis, 7. Vermeulen, 8. Kallio, 9. Elias, 10. de Puniet