GP Japonska - Pešek a Abraham v první desítce!

GP Japonska - Pešek a Abraham v první desítce!: titulní fotka 125 - v dramatickém závodě vyhrál Iannone před Simonem a Espargarem; 250 - první místo vybojoval Bautista před domácím H. Aoyamou a třetím Pasinim. Pešek byl 7. a Abraham 9. V MotoGP byl první Lorenzo před Rossim a Pedrosou.

Nad japonským okruhem v Motegi se v sobotu zatáhlo a spustil se déšť. Druhé tréninky se odjely, ale kvůli sílícím přívalům vody pořadatelé museli zrušit kvalifikaci. Startovní rošt se poskládal podle nejlepšího z dvou tréninkových časů, ale protože se v sobotu jelo na vodě, bralo se defacto pořadí z pátečního tréninku.

Třída do 125 ccm

Vítěz pátečního tréninku, Andrea Iannone, stál jako první na startovním roštu a za ním byl Simon, Bradl a Rabat. Na osychající trati v úvodu závodu se jezdci hodně promíchali, např. Iannone a Simon se propadli až na konec první desítky. Do čela se propracoval Danny Webb a začal svým pronásledovatelům velmi rychle ujíždět.

V polovině závodu to vypadalo, že nebude na co koukat, protože vedoucí Webb měl náskok přes 10 s. Ale pak mu zřejmě zkolabovaly pneumatiky, protože začal výrazně ztrácet a během poslední třetiny závodu se propadl až na 11 místo! Do čela se dostal Julian Simon, ale v samotném závěru začal úřadovat Andrea Iannone, když předjížděl jednoho jezdce za druhým a nakonec zdolal i Simona.

Vítězství si z Japonska odváží Andrea Iannone, který v úvodních dvou závodech nenašel přemožitele. Druhý byl Simon a bronzovou příčku vybojoval Pol Espargaro. Kdo si přivstal na brzký ranní start stopětadvacítek, určitě nelitoval.

Pořadí v cíli: 1. Iannone, 2. Simon, 3. Espargaro, 4. Bradl, 5. Marquez, 6. Cortese, 7. Olive, 8. Folger, 9. Aegerter, 10. Smith … 23. Šembera

Pořadí v MS: 1. Iannone 37,5 b, 2. Simon 30 b, 3. Espargaro 22,5 b, 4. Cortese 18 b, 5. Bradl 17 b.

Třída do 250 ccm

Ve čtvrtlitrech vypadala první řada na startu následovně: Simoncelli, H. Aoyama, Bautista, Pasini. Náš Lukáš Pešek stál na 11. místě a Abraham startoval z 16. příčky. Po zhasnutí červených světel si Simoncelli po drobné výměně pozic udržel první místo před H. Aoyamou. Senzační start předvedli oba naši jezdci, v cíli prvního kola Pešek figuroval na 4. místě a Abraham byl sedmý.

Na špici se usadil Simoncelli, ale za zády se ztrátou 2 s jezdila silná dvojice pronásledovatelů ve složení Hiroshi Aoyama a Alvaro Bautista. Bylo vidět i několik pádů, především u vjezdu do tunelu, kde byly poslední zbytky vody. K zemi šel např. Locatelli, Pons nebo loňský mistr světa třídy do 125 ccm, Mike di Meglio.

Velký zvrat nastal 14. kole, kdy vedoucí Simoncelli musel do boxů k mechanikům kvůli technickým problémům s předním kolem. Do čela se dostal japonský závodník H. Aoyama a diváci na tribunách v Motegi začaly slavit. Český fanoušek byl také potěšen, na výsledkové tabuli 10 kol před cílem figuroval Pešek na 7. místě a Abraham hned za ním na 8. příčce.

Druhý Bautista si dlouho četl stopu H. Aoyamy a pět kol před cílem úspěšně zaútočil. Zkušený Bautista si vypracoval dostatečný náskok a vyhrál před domácím H. Aoyamou a třetím Pasinim. Špičkový závod zajeli i naši jezdci, Pešek dojel sedmý a Abraham bral body za 9. místo!

Pořadí v cíli: 1. Bautista, 2. H. Aoyama, 3. Pasini, 4. Talmacsi, 5. Debon, 6. S. Aoyama, 7. Pešek, 8. Luthi, 9. Abraham, 10. Tomizawa.

Pořadí v MS: 1. Bautista 34 b, 2. H. Aoyama 33 b, 3. Barbera 30 b, 4. Cluzel 20 b, 5. Talmacsi 19b … 11. Pešek 12 b, 15. Abraham 7 b.

Třída MotoGP

Na startu měl Pole Position úřadující mistr světa Valentino Rossi, druhý byl Stoner a třetí Lorenzo. V druhé řadě stáli jezdci: Vermeulen, Edwards a Capirossi. Po startu si Rossi pohlídal první příčku, ale špičkový začátek závodu předvedl Pedrosa, když se z 11. místa protáhl až z Rossiho. Naopak velmi rozvážně začal Stoner a v cíli prvního kola figuroval až na 6. místě.

Ve třetím kole Takahashi nedobrzdil do zatáčky a bohužel sestřelil i Haydena. Na špici se utvořili týmove dvojice, první Fiat Yamaha s Rossim a Lorenzem, za nimi dvojice jezdců Repsol Hondy v pořadí Pedrosa – Dovizioso. Vzájemný souboj dvou prvních jezdců pomohl i třetímu Pedrosovi, který se na oba dotáhl.

Lorenzo nakonec přebral čelo závodu od Rossiho, na kterého se navíc zezadu dotáhl Pedrosa. Mezitím spadl Sete Gibernau a ze závodu musel odstoupit. Lorenzo se v závěru závodu na špici osamostatnil, o to zajímavější bitvu předvedl Rossi s Pedrosou. V cíli se nakonec radoval Rossi a vybojoval pro tým Fiat Yamaha double.

Pořadí v cíli: 1. Lorenzo, 2. Rossi, 3. Pedrosa, 4. Stoner, 5. Dovizioso, 6. Melandri, 7. Capirossi, 8. Kallio, 9. Toseland, 10. Vermeulen

Pořadí v MS: 1. Lorenzo 41 b, 2. Rossi 40 b, 3. Stoner 38 b.