GP Indianapolis - Pešek i Abraham v první desíce!

GP Indianapolis - Pešek i Abraham v první desíce!: titulní fotka MS silničních motocyklů se přesunulo za "Velkou louži" do americké mekky motorsportu, do Indianapolis. Pořadí 125 ccm: 1. Espargaro, 2. Smith, 3. Corsi; 250 ccm: 1. Simoncelli, 2. Aoyama, 3. Bautista; MotoGP: 1. Lorenzo, 2. de Angelis, 3. Hayden.

Třída do 125 ccm

Pořadí na startu: 1. Simon, 2. Cortese, 3. Terol, 4. Espargaro, 5. Smith, 6. Corsi, 7. Gadea, 8. Vazquez, 9. Marquez, 10. Olive, … 28. Šembera.

Po zhasnutí červených světel se na špici dostal Terol a hned se všem jezdcům malinko utrhnul. Bohužel hned v prvním kole spadl z předních příček Cortese. Sice měl lehký pád a vrátil se do závodu, ale se ztrátou na posledním místě. Stačilo pár kol a jezdci se dotáhli za záda Terola v pořadí Smith, Corsi, Espargaro, Simon, Vazquez. Poslední jmenovaný ale dostal od komisařu trest průjezd boxovou uličkou za předčasný start.

Šestnáct kol před cílem se do čela posunul Smith, ale Terol mu to o pár zatáček dál vrátil. Ze závodu odstoupil Masbou pro technické problémy s motocyklem. Uprostřed závodu se vedoucí skupina utrhla od dalších jezdců na rozdíl přes 8 s a bylo jasné, že si prvních 5 jezdců rozdá pozice na stupních vítězů.

Pořádně se začalo bojovat prakticky až dvě kola před cílem, kdy se na první místo posunul Espargaro. První místo si nakonec udržel Espargaro před Smithem a Corsim. Velkou smůlu měl Terol, který prakticky odvodil celý závod a nakonec na něj zbylo jen 4. místo. Náš Lukáš Šembera závod dokončil na 22. místě.

Pořadí v cíli: 1. Espargaro, 2. Smith, 3. Corsi, 4. Terol, 5. Simon, 6. Marquez, 7. Bradl, 8. Olive, 9. Nakagami, 10. Aegerter, … 22. Šembera.

Pořadí v MS: 1. Simon 185 b, 2. Terol 132,5 b, 3. Smith 131,5 b, 4. Gadea 112 b, 5. Iannone 109,5 b.

Třída do 250 ccm

Pořadí na startu: 1. di Meglio, 2. Aoyama, 3. Simoncelli, 4. Barbera, 5. Cluzel, 6. Bautista, 7. Pasini, 8. Debon, 9. Wilairot, 10. Faubel, 11. Pešek, … 16. Abraham.

Nejlepší start předvedl pátý Cluzel, který předjel celou první řadu a vedl v úvodu závodu. Výborně si počínal i náš Lukáš Pešek, cílem prvního kola proletěl na 8. místě. Naopak Abraham si o místo pohoršil.

I když se Cluzel snažil, co to šlo, a že jede nadoraz, potvrdil i dvěma lehkými smyky, ale postupně se přes něj dostal Simoncelli, Aoyama a di Meglio. Čtvrtý Pasini se odporoučel k zemi a poškodil při pádu motocykl natolik, že nemohl dále pokračovat. Devatenáct kol před cílem spadl i nadějný Cluzel. Díky tomu se posunul Pešek na 5. místo, ale za zády měl Barberu a Wilairota.

V polovine závodu z vedoucí trojice Simoncelli, Aoyama a di Meglio odpadl poslední jmenovaný, nestačil velkému tempu a zezadu se na něj dotahoval Bautista. V druhé pětičlené skupince bojoval náš Lukáš Pešek o 5. místo s Barberou, Wilairotem, Locatellim a Faubelem. Karel Abraham se poctivou mravenčí prací dotáhl na dvojici de Rosa – Luthi a dostal se do boje o 11. místo. Šest kol před cílem vypadl z první desítky Alex Debon.

Tři kola před cílem bohužel pro technické problémy skončil Wilairot, ale díky tomu si oba naši jezdci polepšili o jedno místo. Závěr závodu příliš vzrušení nepřinesl, vedoucí jezdci si pohlídali své pozice a s většími rozestupy dojeli do cíle. Vítězství si z amerického okruhu Indianapolis odváží Ital Simoncelli, druhý dojel Aoyama a třetí byl Bautista. Oba naši jezdci dojeli v první desítce: Pešek byl sedmý a Abraham desátý!

Pořadí v cíli: 1. Simoncelli, 2. Aoyama, 3. Bautista, 4. di Meglio, 5. Locatelli, 6. Barbera, 7. Pešek, 8. Faubel, 9. Luthi, 10. Abraham.

Pořadí v MS: 1. Aoyama 192 b, 2. Bautista 176 b, 3. Simoncelli 165 b, 4. Barbera 133 b, 5. Pasini 100 b.

Třída do MotoGP

Pořadí na startu: 1. Pedrosa, 2. Lorenzo, 3. Rossi, 4. de Angelis, 5. Edwards, 6. Hayden, 7. Elias, 8. Dovizioso, 9. Melandri, 10. Toseland.

Start byl bez problémů, Pedrosa si udržel první místo před Rossim a Lorenzem. V druhé zatáčce došlo uprostřed jezdeckého pole k několika soubojům, nikdo sice nespadl, ale trojice Vermeulen, A. Espargaro a Elias musela velkým obloukem mimo trať a propadli se na poslední pozice.

Na špici závodu se opět utrhla trojice Pedrosa, Rossi a Lorenzo a dominance těchto jezdců byla jasná: po třech odjetých kolech měli náskok přes 4 s. Jenže jediný sok pro dvojici týmu Fiat Yamaha, Dani Pedrosa chyboval, motorce podklouzlo přední kolo a první místo naservíroval Rossimu. Pedrosa sice motorku zvedl a pokračoval, ale na posledním 17. místě se ztrátou přes 26 s na šestnáctého A. Espargara.

Dvacet kol před cílem se před Rossiho posunul Lorenzo a o kolo později Rossi velmi nečekaně padá. Téměř to vypadalo na nějaký technický problém, a i když to Rossi zvedl a odjel jedno kolo, musel zajet do boxů a odstoupit. Na špici se osamostatnil Lorenzo s náskokem přes 10 s před druhým de Angelisem a třetím Haydenem.

V závěru závodu se odpoutal o více než 2 s druhý de Angelis od Haydena a boje o stupně vítězů byly ty tam. Šest kol před cílem se Pedrosa přehnal přes Talmacsiho i A. Espargara na 14. místo. a dle live timingu bylo vidět, že Pedrosa jezdí časy minimálně srovnatelné, jako vedoucí Lorenzo. Čtyři kola před cílem pro technické problémy odstoupil Canepa a o kolo později to zahodil Melandri.

GP Indianapolis královské kubatury vyhrál suveréně Lorenzo, druhý byl de Angelis a bronzový byl domácí jezdec Nicky Hayden, který v závěrečném kole odrazil útok Doviziosa. Závod ale udělal Pedrosa, který neuvěřitelnou stíhací jízdou nakonec vybojoval 10. místo.

Pořadí v cíli: 1. Lorenzo, 2. de Angelis, 3. Hayden, 4. Dovizioso, 5. Edwards, 6. Toseland, 7. Capirossi, 8. Kallio, 9. Elias, 10. Pedrosa.

Pořadí v MS: 1. Rossi 212 b, 2. Lorenzo 187 b, 3. Stoner 150 b, 4. Pedrosa 141 b.