AMG od deseti k pěti? Ne! Od dvanácti k osmi

AMG od deseti k pěti? Ne! Od dvanácti k osmi: titulní fotka Vrcholem nabídky AMG, továrního úpravce automobilky Mercedes-Benz, je aktuálně přeplňovaný vidlicový dvanáctiválec. Začíná to ale vypadat, že se jeho čas nachýlil...

V poslední aktuální evoluci (kódové označení M275) jde o šestilitrový V12 přeplňovaný dvěma turbodmychadly o výsledném výkonu 457 kW (621 koní) a točivém momentu neuvěřitelných 1000 Nm. Touhle zběsilostí si pak můžete nechat osadit luxusní limuzínu třídy S, cabrio SL nebo legendární terénní géčko.

O tom, že nic netrvá věčně nás ale má přesvědčit výrok výkonného ředitele AMG, pana Tobiase Moerse, který se na New York Auto Show 2018 nechal slyšet, že: „AMG se bude na vrcholu své nabídky ubírat jinou cestou“. Něco o jejím směru by nám mohl napovědět třeba loňský koncept z autosalonu v Ženevě, kde bylo představeno čtyřdveřové GT kombinující klasický benzínový osmiválec se dvěma elektromotory o celkovém výkonu 805 koní.

Původní dvanáctiválec by tak měl, pod křídly Mercedesu, ve výrobě skončit spolu s aktuálními modelovými řadami S, SL a G. Malou útěchou budiž to, že Moers prohlásil, že dodávky motoru pro některé subodběratele by měly pokračovat. V dohledné budoucnosti tak punc V12 stále ponese například Mercedes-Maybach S650, kde však bude jeho projev laděn v zájmu maximálního komfortu.

Co však nebylo Moersem potvrzeno ani vyvráceno, je otázka spolupráce s automobilkou Pagani. Přitom právě tento italský výrobce supersportů odebírá od AMG jejich vrcholnou V12 už takřka dvě desetiletí. Vypadá to tedy, že i v nejvyšších automobilových kruzích se schyluje k ekologii a downsizingu. A my můžeme jen doufat, že zrovna na vrcholu nabídky se ona eko-lobby udrží v rozumných mezích.Diskuse k článku

Poslední příspěvky:

Zatím nebyly vloženy žádné diskusní příspěvky.

  • Přidat příspěvek:

Související články

Tato značka na Moje.auto

Nejčtenější

Plakát týdne

Kia Stinger

Anketa

Který nový supersport se vám líbí?
Počet hlasů: 14240 | Zobrazit seznam všech anket