ALMS: Audi R15 TDI vyhrálo 12 hours of Sebring

ALMS: Audi R15 TDI vyhrálo 12 hours of Sebring: titulní fotka Nový turbodieselový speciál Audi při svém závodním debutu opět vyhrál a svou suverenitu potvrdil ještě třetím místem.

Audi dělá vše pro to, abychom si při vyslovení Le Mans vybavili současně i auto se čtyřmi kruhy na masce chladiče. Letos v továrním týmu střídá vítězný typ R10 TDI vůz označený R15 TDI a stydět se vedle svého slavného předchůdce rozhodně nemusí.

Kvalifikace sice přinesla fanouškům i odborníkům menší šok, když se jejím vítězem stal Scott Dixon s dalším nováčkem ALMS – polotovární Acurou ARX 02, homologovanou taktéž v nejvyšší kategorii LMP1. Samotný závod už byl ale zcela v režii kvarteta turbodieselů Audi a Peugeot s 5,5litrovým V12 o výkonu kolem 600 koní a s točivým momentem přes 1000 Nm. Tyto parametry v kombinaci se zkušenými posádkami odsoudily ostatní vozy do role statistů a bylo tak pouze zajímavé sledovat, jak si první čtyři vozy v průběhu závodu vyměňují pozice.

U Acury týmu De Ferran Motorsports se zázrak nekonal, atmosférický čtyřlitrový osmiválec na „tédéíčka“ zatím nemá a jediný, kdo dokázal být rychlejší než Audi R15 TDI a Peugeot 908 HDi FAP byl již zmíněný Dixon, jeho kolegové Pagenaud a de Ferran tempu nafťáků nestačili a posádka druhé Acury Highcroft Racing Brabham/Sharp/Fran­chitti si bezpečně předplatila šesté místo. Jenže to platilo jen do osmé hodiny závodu, kdy první acura odstoupila pro poruchu pérování a druhá na trati vydržela jen o dvě hodiny déle, než ji zradila převodovka. Ale smůla potkala i Peugeot Kliena, Lamyho a Minassiana, jenž také neviděl šachovnicový praporek.

Z vítězství se tedy těšila nebezpečná trojice Capello/Kristen­sen/McNish a bronz si vyjelo druhé audi s posádkou ve složení Luhr/Rockenfe­ller/Werner. Stříbro patří peugeotu Montagnyho, Sarrazina a Bourdaise, kteří zaostali za vítězem jen o necelých 23 s (druhá audina už ztratila dvě kola). A čest Acury zachránil třetí speciál týmu Fernandez, jež má ale nižší homologaci LMP2.